Orient Okcydent

ORIENT- OKCYDENT

Dialog muzyki europejskiej epoki wypraw krzyżowych z muzyką perską

Koncert Orient Okcydent przybliża w żywy i pełen ekspresji sposób bogactwo epoki pełnego średniowiecza. Przywołuje świat, w którym kultury Wschodu i Zachodu się nieustająco przenikały i wzajemnie inspirowały. W którym – na tyłach okrutnych często wydarzeń politycznych – odbywała się intensywna wymiana kulturowa, tłumaczono dzieła uczonych greckich i arabskich, kwitła twórczość wielkich poetów Wschodu i Zachodu. W tym koncercie poetyka prowansalskich trubadurów spotyka mistyczne, ogniste poematy Rumiego; pieśniom miłosnym i religijnym, włoskim i francuskim, towarzyszy pustynny, tajemniczy dźwięk fletu nej.

W koncercie usłyszymy: chorał gregoriański i bizantyjski, pieśni trubadurów, truwerów
i minnesingerów, laudy franciszkańskie, a także pieśni, poematy i improwizacje muzyczne pochodzące z tradycji perskiego sufizmu i klasycznej muzyki perskiej.

Wykonawcami są muzycy związani z zespołem Scholi Teatru Węgajty, a także Mohhammad Rasouli i Mohsen Hosseini – znakomici artyści irańscy mieszkający w Warszawie. Muzycy akompaniują sobie na instrumentach tradycyjnych i dawnych, tak więc na brzmienie muzyki składają się instrumenty orientalne i zachodnioeuropejskie – tar, nej, daf, doumbek, saz, oud, koboz, fidel, lira korbowa.

orient okcydent1

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s