Xięga Nawii

Kolejna odsłona przedsięwzięcia realizowanego przez Jacka Hałasa od 1988r. pod nazwą Xięga (work in progress)
„O człowieku który rozczytywał znaki tajemnicze, czyli o zakodowaniu kodu, co nazwane też jest – o poszukiwaniu sensu życia”

Koncert-opowieść „Xięga Nawii” jest autorską wyprawą w krainę mitologii i tradycji słowiańskich. Nazwa „Nawie” używana była dla określenia zaświatów, zaś symbolicznie opisywana jako wielka zielona równina – pastwisko dusz. Byłabyż to więc kraina, gdzie możemy spotkać zarówno realne, jak i legendarne postaci, zmarłych i nienarodzonych, bohaterów zapomnianych po wsze czasy.

020820121811Xięga Nawii, Synagoga w Orlej, 2012, wizualizacje: Sylwester Łuczak, Urszula Milanowska

To forma osobistego „przewodnika po Nawiach”, swoistej mapy traktów głównych, bocznych uliczek i wąskich ścieżek prowadzących donikąd…

W warstwie muzycznej opiera się na przede wszystkim na pieśniach, podaniach ludowych, domysłach i fantazjach etnografów oraz własnych intuicjach. W warstwie konstrukcyjnej programu  odwołuje się do rozważań Leonarda z Pizy dotyczących ciągów matematycznych i złotego podziału. „Xięga Nawii” jest więc „opowieścią szkatułkową”, gdzie kolejne części wynikać będą z poprzednich, będąc jednocześnie w związku z innymi równoległym historiami.

Pierwszą inspiracją była starosłowiańska inskrypcja wyryta na grocie oszczepu,  datowana na początek naszej ery. Inskrypcja ta jest formą graficzną oscylującą między symbolem a literą. Proces odczytywania prowadzony jest od początku metodami nielingwistycznymi: obraz, dźwięk, taniec, formy przestrzenne, multimedia. Xięga zrealizowana została dotychczas w sześciu odsłonach: performance (1988), książka artystyczna (1999), prezentacja multimedialna (1994), wystawa (2004), koncert (2005), chorea (2010).

Koncepcja i wykonanie: Jacek Hałas (www.halas.art.pl, http://www.domtancapoznan.blogspot.com)

Projekcje multimedialne: Sylwek Łuczak

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s