Śpiew flamenco dla wszystkich

Warsztaty skierowane do ludzi, którzy śpiewają, uczą się śpiewu, bądź chcą się uczyć.
Dla tych, którzy wędrują po ścieżkach głosu, oddechu i rytmu,
poszukują doświadczeń, nowych możliwości i sposobów ekspresji.
Tutaj nie jest ważne, jak dobrym śpiewakiem jesteś,
ani czy kiedykolwiek miałeś do czynienia z flamenco.
Ważne jest, że chcesz szukać.

Dla człowieka, który wyrósł na północy i w swoich poszukiwaniach zetknął się głównie ze śpiewem z centrum i wschodu Europy, flamenco to odkrycie. To zupełnie nowa jakość, nowe możliwości, śpiew, który jest w jakimś sensie odwrotnością tego co znamy, ale też – właśnie dzięki temu – fantastycznym dopełnieniem umiejętności, świadomości tego czym, w jaki sposób możemy śpiewać, w jaki sposób kierować głosem, dźwiękiem i energią śpiewu.

Żeby flamenco było flamenco, trzeba przede wszystkim mieć doskonałą kontrolę nad energią śpiewu, czuć puls, który idzie pod skórą melodii, umieć śpiew „pociągnąć do tyłu”, lub wystrzelić dźwiękiem w górę. Kiedy uczymy się różnych rodzajów śpiewu tradycyjnego, podstawą jest zawsze osadzenie dźwięku w głębi brzucha. We flamenco ma zupełnie szczególne i dużo większe znaczenie to, że muzyka osadzona jest w niezmiennym pulsie, że dźwięk rodzi się z wnętrzności, że wypływa powoli z ziemi, by – jeśli chcemy i potrzebujemy – miękko zakrążyć w naszych głowach.

Flamenco to też jedna z tych tradycji ciągle żywych, w których ściśle przenika się to, co indywidualne
i to, co wspólne. Flamenco to przeżycie zbiorowe. To dialog między ludźmi: śpiewak śpiewa dla tancerza, tancerz tańczy dla śpiewaka, wszyscy uczestniczą, nie ma widzów, jest wspólne bycie w muzyce. Ten wspólny rytm, puls, wzajemna uwaga i przepływ energii, w których jest miejsce na naszą odmienność, na indywidualność, na własną formę wyrazu – to bardzo podstawowe, ludzkie doświadczenie społeczne, które dziś jest trudne do znalezienia i przez to – unikalne. We flamenco natomiast jest podstawą jakiegokolwiek działania.

W ramach warsztatów uczymy się różnych form – tych, które wiążą się z tradycją wspólnego świętowania, a także śpiewu bardzo indywidualnego, tzw. cante jondo. Odkrywamy różnice między tym, co należy do specyficznej tradycji ludowej,
a tym, co jest całkowicie uniwersalne, ludzkie i dostępne dla każdego z nas.

Warsztaty prowadzi Jesus Sallabera Molina, śpiewak z Sewilli, który wychował się w samym sercu Triany – dzielnicy flamenco. To nie tylko znakomity śpiewak, ale też nauczyciel, który w bezpośredni sposób potrafi przekazać to, jak w tej muzyce działa głos, rytm i energia…
TUTAJ WIĘCEJ O PROWADZĄCYM

ZOBACZ ZDJĘCIA Z WARSZTATÓW

Reklamy

2 comments on “Śpiew flamenco dla wszystkich

  1. Pingback: Flamenco – warsztaty we Wrocławiu | PARPARUSZA

  2. Pingback: GŁOS – DŹWIĘK – ENERGIA FLAMENCO Warsztaty śpiewu. Olsztyn | PARPARUSZA

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s