Büfi Puki Banda

Międzynarodowa grupa Büfi Puki Banda to połączone siły artystów – śpiewaków, instrumentalistów, tancerzy, aktorów i plastyków – związanych z dwoma organizacjami pozarządowymi: Stowarzyszeniem Hol-Ter z Debrecena (Węgry) i Fundacją Zakresy (Polska). Członkowie zespołu to doświadczeni muzycy, od lat zajmujący się muzyką tradycyjną, prowadzący własne poszukiwania wśród wiejskich mistrzów, praktykujący żywe muzykowanie na co dzień.

Dwuletnia współpraca artystyczna, prowadzona przy okazji innych wspólnych projektów, pewnej mroźnej nocy prawie na Białorusi, zaowocowała powołaniem do życia wspólnego przedsięwzięcia.

Büfi Puki Banda tanecznym krokiem poruszają się po matecznikach i peryferiach tradycji muzycznych i teatralnych Europy Centralnej i Południowej. Nie wyzbywając się rzemieślniczej rzetelności, przekraczają granice stylów, z alchemicznym zapałem łączą, rozdzielają, mieszają, transmutują zwykłe w niezwykłe, znane – w nieznane.

Bogaty repertuar obejmuje muzykę instrumentalną, wokalną i taneczną z terenu Polski, Węgier, pasma Karpat i Bałkanów, potraktowaną zarówno ze znawstwem, jak i swobodą. Najważniejsza jest prawda – rodząca się na styku tradycji i indywidualności oraz spotkanie – ze światem, z muzyką, z ludźmi. Najważniejsza jest prawdziwie dobra balanga, w czasie której Węgrzy są w stanie śpiewać po polsku, Polacy po węgiersku. Albo na odwrót.

bufi puki, stare juchy 2009

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s