ZGODKI (niegdyś Jazgodki)

ENGLISH    ESPAÑOL

Zespół Zgodki powstał w 2005 roku we wsi Godki na Warmii. Powstał sam z siebie, w kuchni, tam gdzie piec i ogień. Jesień była ciepła, zima długa i mroźna. Miałyśmy instrumenty, nuty ze szwedzką muzyką ludową, mnóstwo melodii w uszach i w głowie. Grałyśmy do porannej kawy i wieczornego winka. Na początku było nas dwie: Katarzyna Jackowska-Enemuo i Iwona Sojka… plus okoliczni muzycy spontaniczni, z którymi przewędrowałyśmy wszystkie okoliczne domy. Potem te wędrówki wyszły poza okolice nasze najbliższe, potrzeba wspólnego grania prowadziła nas szerokim szlakiem nad górami i morzem, krętymi wiejskimi dróżkami i tajnymi ścieżkami dźwięków od szwedzkiego Gallivare aż do Ankary, od północy na samo południe Europy.

Gramy etniczną muzykę z różnych stron Europy, rozpinamy mosty między Północą a Południem, piszemy własne piosenki i melodie instrumentalne…

fot. Żaneta Reliszko

Muzykę zbieramy jeżdżąc, grając, słuchając. Dziesięć lat temu objechałyśmy kielecczyznę szukając skrzypków. Dzięki przyjaciołom, Jackowi Hałasowi i Wolfowi Niklausowi udało nam się kilkakrotnie pojechać na Węgry i do Rumunii. Jeździłyśmy – z uchem szeroko otwartym – do Szwecji i nad Morze Śródziemne… a także do sąsiadów za miedzą. Szukamy dźwięków, melodii, pieśni, chwytamy je i wybieramy spośród nich te, które są nasze, z którymi dobrze nam się mieszka.

W repertuarze mamy tradycyjną muzykę z różnych epok i krajów Europy – szwedzką, duńską, węgierską, rumuńską, cygańską, bałkańską, polską. Śpiewamy pieśni po polsku, serbsku i węgiersku, po romsku i w ladino. Gramy melodie instrumentalne i taneczne.
Gramy miejską muzykę retro – stare walce, rzewne tanga – nie tylko polskie…

Mamy też repertuar całkowicie autorski, inspirowany muzyką etniczną.

sc_ZGODKI

Muzyka nie ważne skąd jest, ważne, czy cieszy. W muzyce i muzykowaniu interesuje nas spotkanie, dlatego też skupiamy się na tych elementach muzyki, które wiążą się z tradycją wspólnych zabaw i świętowania. W pracy łączymy działania badawcze ze swobodną twórczością, oswajamy muzykę i po prostu z przyjemnością przekazujemy ją dalej.

Choć do dzisiaj została nam nieodparta potrzeba grania – przynajmniej raz na jakiś czas – w kuchni, nie ważne czyjej i jak dużej, byle przy stole, byle przy piecu, koncertujemy – kameralnie i plenerowo, gramy w knajpach i na podwórkach, prowadzimy imprezy i warsztaty europejskich (polskich, węgierskich, bałkańskich i innych) tańców tradycyjnych dla dużych i małych.

yt_ZGODKI

Skład:
Katarzyna Jackowska-Enemuo: śpiew, akordeon
Iwona Sojka: skrzypce
Adam Cudak: flety, mandolina, bouzouki, klarnet
Marcin Sojka: perkusja, bębny
Kuba Sojka: śpiew, instrumenty perkusyjne

Zobacz również
ZGODKI – strona FB
ZGODKI – galeria zdjęć
ZGODKI – oficjalna strona

KONTAKT:
Katarzyna Jackowska-Enemuo
http://www.jazgodki.pl
parparusza@wp.pl

DO POSŁUCHANIA RÓWNIEŻ

ZGODKI w ŻYCIE JAK MUZYKA w RDC

IMAG0181_1

REPORTAŻ RADIOWY ALICJI KULIK

IMAG0156

Reklamy

2 comments on “ZGODKI (niegdyś Jazgodki)

  1. 19 LISTOPAD 2014 @ 17:45
    I wszystko z głowy , jest nowa płyta i co dalej ? Macie dobry pomysł na siebie i tylko tyle. Czy są już konkretne propozycje koncertów? Czy zostaje dalej to co było.Nasz polski show biznes to bagno i gnój, A kto wam może pomóc? Nie ja. Jest jeden facet – sprawiedliwy. Nazywa się Wojciech Man. Nawiążcie z nim kontakt może pomoże. Trzymam za całą kapelę kciuki , serdecznie pozdrawiam.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s