Katarzyna Jackowska-Enemuo

eKatarzyna Enemuo_fot_MSypniewska
f
ot. Marika Sypniewska

ENGLISH    ESPAÑOL

Katarzyna Jackowska-Enemuo
Z urodzenia – Pomorzanka, z wykształcenia antropolog kultury po UJ, z natury – nomada, muzykantka i opowiadaczka historii.  O 1998 roku zajmuje się muzyką średniowieczną i tradycyjną. Uczyła się od najlepszych śpiewaków – tych kształconych i tych ludowych.

Od 2000 roku współpracuje ze Scholą Teatru Węgajty, jako solistka w dramatach liturgicznych (Ludus Passionis, Ludus Paschalis, Ordo Annuntiatione, Cuda św. Mikołaja) i innych programach koncertowych (m.in. „Kanty i Psalmy” – XVII-wieczna nabożna tradycja ukraińska, „Theotokos” – tradycje maryjne Wschodu i Zachodu, „Zamek Warmia” – muzyka dawnych Prus Wschodnich, „Orient-Okcydent” – muzyka czasów krucjat).

soudcloud_kje

Uczestniczka wypraw na wsie polskie, ukraińskie, węgierskie i mołdawskie. Współzałożycielka zespołu ZGODKI (niegdyś Jazgodki) – jedynej polskiej kapeli programowo grającej w kuchni.

Zbiera i śpiewa pieśni, ballady i piosenki średniowieczne i tradycyjne, pisze własną muzykę i teksty (m.in. programy koncertowe Trubadurki, Ay, Vida, Pieśni Wędrowne, Kubek do Nalewania Snów).

Tropi tradycje społecznego świętowania, prowadzi warsztaty tańców i pieśni tradycyjnych oraz śpiewu naturalnym głosem dla dzieci i dorosłych. Prowadzi też zajęcia i warsztaty związane różnorodnością kulturową, między innymi z tradycjami świątecznymi – maski kolędnicze i zapustne, muzyczne i teatralne formy tradycyjnego kolędowania, muzyczne tradycje karnawałowe, święta roku kalendarzowego w różnych częściach świata.

yt_kje

Od 2008 roku uczy się sztuki opowiadania i opowiada – bajki, baśnie, historie prawdziwe i zmyślone, dzieciom i dorosłym (w autorskich programach oraz we współpracy m.in. ze Stowarzyszeniem Grupa Studnia O). Występowała m.in. na Międzynarodowym Festiwalu Sztuki Opowiadania w Warszawie („Opowieści z Cygańskiego Kapelusza” w 2011, Kubek do Nalewania Snów w 2012) oraz z cyklem programów dla dzieci w ramach Spotkań Opowiadaczy Słowodaję
w Lublinie.

Prowadzi różnego rodzaju działania związane z kulturą Romów, zbiera stare cygańskie opowieści i pieśni, współpracuje
z romskimi muzykami z różnych części kraju i Europy.

etnocloud_kje

Zajmuje się działaniami na rzecz dialogu międzykulturowego, jest autorką kilku projektów dotyczących edukacji kulturowej i dialogu międzykulturowego (m.in. „Zebra” w 2008, „Świat mieszka w Warszawie” w 2010, „Opowiedz Sąsiedzie” w 2012).